Zmena menných serverov alebo DNS záznamov
Ak zmeníte menné servery (name servers) na iné, tak spolu s nimi sa obyčajne zmenia aj jednotlivé DNS záznamy (ak ste si na nových menných serveroch nenastavili rovnaké DNS, ktoré ste mali na pôvodných menných serveroch) alebo chcete zobrazovať webové stránky z iného servera, tak nastavíte iné A záznamy, patriace inému serveru.
DNS záznamy sa cachujú z dôvodu, aby sa stránky načítavali rýchlejšie a aby v prípade výpadku (teoreticky hocikde v sieti internet) hneď "nepopadali" všetky webové stránky.
Hoci v tomto má cachovanie DNS veľké výhody, až taká výhoda to nie je, keď potrebujete zmeniť menné servery (NS) na iné (a tým sa zmenia DNS záznamy na nové) alebo zmeníte konkrétne DNS záznamy na iné (najčastejšie A záznamy, ktoré určujú, z ktorých konkrétnych serverov sa má stránka načítavať).
Výsledkom je, že ak zmeníte DNS záznamy, tak vďaka DNS cache stále môžete vidieť v prehliadači stránku, ktorá sa načítava z pôvodných DNS záznamov (serverov). Je to obzvlášť nepríjemné, keď potrebujete pracovať na novej stránke, na nových serveroch. Podobný problém sa môže objaviť, keď si presmerujete stránku na inú lokalitu a presmerovanie nefunguje, resp. nefunguje správne.
Všeobecne platí, že treba mať len trpezlivosť a počkať aspoň 1-2 hodiny, vo veľkej väčšine prípadov sa po 2 hodinách stránka začne v prehliadači zobrazovať z nových DNS záznamov (serverov). Sú však prípady, ak sa stránka vo vašom prehliadači nenačítava z nových serverov ani po 12, či 24 alebo po 48 a v niektorých prípadoch dokonca ani po 72 hodinách. V tomto prípade je problém vo vašej lokálnej cache (a môže to byť cache v počítači, cache v routeri, cache u ISP (internetového providera) atď.), s tým poskytovateľ hostingu vám veľa nepomôže, ale môžete vyskúšať viacero spôsobov, ako si cache vyčistiť.
F5, CTRL+F5
Obnovenie stránky (F5) alebo tzv. "tvrdé" obnovenie stránky (CTRL+F5) môže pomôcť načítať web z novej lokality, toto pomáha v prípade, ak pôvodnú stránku máte nacachovanú u seba v počítači (prehliadači). Stlačením týchto kláves (odporúčame tento proces zopakovať aspoň tri krát po sebe) totiž obnovíte resp. vyčistíte svoju lokálnu cache prehliadača a prehliadač si nanovo stiahne súbory webovej stránky z internetu. Po zmene DNS záznamov tento spôsob nemusí pomôcť vždy (to je skôr výnimočný prípad), ale v každom prípade (po každej zásadnej zmene stránky) odporúčame tento krok vykonať vždy a ako prvý.
Reštart počítača a routera
Niekedy pomôže aj to, keď reštartujete počítač a/alebo router. Reštartom zariadení sa nanovo pripojíte do siete internet a váš poskytovateľ internetu (ISP) vám môže prideliť inú IP adresu (nie je to nutná podmienka, ale opätovné pripojenie do internetovej siete môže pomôcť), čo obyčajne môže dopomôcť k tomu, že webové stránky sa nebudú načítavať z pôvodnej cache. Tento krok odporúčame učiniť ako druhý, aj obyčajný reštart zariadení vie vyriešiť množstvo problémov.
Flush DNS cache
DNS cache si môžete vyprázdniť pomocou príkazového riadku v počítači. Spustite príkaz cmd vo vašom počítači, do príkazového riadku napíšte:
ipconfig /flushdns
a stlačte Enter.
Výsledok uvidíte takýto:
Po vyčistení DNS cache načítajte stránku znovu (F5 alebo CTRL+F5). Niekedy tento úkon pomôže, niekedy nie, spoľahnúť sa na tento krok 100% nedá.
DNS cache u ISP
Častým dôvodom, prečo stále vidíte pôvodnú stránku aj po zrealizovaných všetkých vyššie uvedených krokov je to, že pôvodná stránka môže byť nacachovaná u vášho poskytovateľa internetu (ISP - Internet Service Provider) a najmä, ak v routeri máte nastavené jeho menné servery (čo býva bežné, keď k vám príde technik zapojiť internet a do konfigurácie routera zapíše name servery providera, ktorého služby ste si zakúpili).
Možnosťou je, že si tieto name servery zmeníte, tu sa však vyžaduje trochu viac skúseností, aby ste si neodborným zásahom komplet "nezrušili" celý internet (resp. pripojenie do siete internet). Ak budete postupovať presne podľa nášho návodu, nič zlé nespravíte.
V prípade nejasností nastavení routera sa obráťte na vášho dodávateľa hardvéru alebo poskytovateľa internetového pripojenia (ISP).
Prihláste sa do nastavení vášho routera. Prihlasovacia stránka do nastavení môže byť napr. IP adresa 192.168.0.0 alebo 192.168.0.1 (to sa tiež dá nastaviť v nastaveniach routera, viac informácií získate od vášho poskytovateľa internetu, resp. mali by ste adresu pre prihlásenie vidieť na zadnej / spodnej časti routera).
V nastaveniach by ste mali vidieť DNS servery vášho poskytovateľa internetu a v sekcii Network pod WAN by ste mali mať možnosť zmeniť IP adresy DNS serverov - pozor, každý router to bude mať inak, napr. návod ako zmeniť DNS servery napr. v routeroch TP-Link nájdete tu (obdobne to bude platiť aj pre iné routre).
Ukážka, kde v administrácii routerov TP-Link si môžete nastaviť DNS servery:
V označených poliach (Primary a Secondary DNS) najskôr uvidíte IP adresy vášho poskytovateľa internetu. Skopírujte si ich do počítača (nejakého dokumentu), nikdy neviete, či ich nebudete kvôli niečo potrebovať a namiesto nich si do nastavení routera vložte IP adresy Google serverov (8.8.8.8 ako primárny a 8.8.4.4 ako sekundárny). Nové nastavenia uložte a reštartujte router. Znovu načítajte webovú stránku v prehliadači (CTRL+F5) a teraz už by ste mali na doméne vidieť aktuálnu stránku.
Ak nemáte možnosť zmeniť IP adresy DNS (menných) serverov vo svojom routri, kontaktujte svojho poskytovateľa internetu - pre neho by to nemal byť problém zmeniť aj na diaľku.
See also this article
See also this article