Obsah na Exoweb si môžete pridávať viacerými možnými spôsobmi, v tomto návode si predstavíme všeobecné postupy ako si na svoje stránky môžete pridávať obsah.
Odporúčame tento návod si pozorne prečítať a podľa neho prípadne otestovať možnosti Exowebu. Získate poznatky, vďaka ktorým sa vám stránky v Exowebe budú ľahšie vytvárať.
Ak si chcete testovať možnosti pridávania obsahu na Exoweb na nejakej podstránke, odporúčame si prečítať návod Pridanie podstránok, priečinkov alebo externých odkazov v Exowebe, kde nájdete spôsoby, ako si v Exowebe vytvoriť viac podstránok.
Pre tento účel si našu ukážkovú stránku nastavíme s minimom obsahu, kde bude len hlavička (spolu s hlavným menu) a pätička.
Zhruba takto by mala vyzerať aj vaša stránka, keď si vymažete predpripravený obsah a chcete začať úplne od nuly. V hlavičke s bielym pozadím sa nachádza názov stránky (EXO HOSTING) a menu, v pätičke s tmavočerveným pozadím telefónny kontakt a copyright.
Vloženie sekcie do stránky
Tvorba obsahu v Exowebe funguje tak, že Editor umožňuje pridávať nové sekcie medzi existujúci obsah, do ktorých si nasledovne pridávate vlastný obsah. Postup je nasledovný: prejdite myšou na hranicu hlavičky a pätičky, teda tam kde končí hlavička (biele pozadie) a začína pätička (červené pozadie) a mala by sa objaviť možnosť na pridanie nového obsahu (zvýraznená zelenou čiarou) s popisom Pridať obsah tu, ako na obrázku nižšie:
Kliknutím na zelené tlačidlo Pridať obsah tu sa otvorí veľké okno s ponukou widgetov (modulov, doplnkov), stačí si zo zoznamu vľavo vybrať, napr. kliknete na widget Text a z okna napravo si vyberiete formát textu (napr. aktívny je hneď ten prvý so zeleným okrajom). Všetky texty, farby, písma, ale aj obrázky sa dajú samozrejme dodatočne upraviť. Všimnite si bohatú ponuku widgetov, ktorým sa konkrétne budeme venovať v ďalších návodoch v tejto kategórii.
Po kliknutí na prvý text (s názvom O nás) sa na stránku vloží widget a výsledok bude vyzerať ako na obrázku nižšie. Všimnite si, že ak hlavička a widget majú rovnaké farebné pozadie, nie je možné rozoznať, kde končí hlavička a kde začína widget Text. Takáto kombinácia je vhodná, ak si chcete zachovať plynulé prechody medzi sekciami, farebné pozadie si však môžete upraviť podľa ľubovôle (v tomto príklade si naľavo od pätičky všimnite ikonu maliarskej palety, rovnaká paleta sa objaví pri každej sekcii na ktorú práve ukazujete myšou - tejto možnosti úprav sekcií sa budeme venovať v ďalších návodoch).
Vložený text na stránke si následne môžete upraviť podľa potreby, vrátane zmeny štýlov.
Vloženie sekcie cez hlavné menu
Druhý spôsob ako pridať widgety (resp. sekcie) na stránku, je kliknúť hore v menu na Pridať obsah a následne v ponuke kliknúť na Pridať sekciu.
Po kliknutí na Pridať sekciu sa na stránke objaví výrazný zelený pruh. Takto to bude vyzerať, keď na stránke nebudete mať vložený zatiaľ žiadny widget resp. sekciu (napr. widget Text ako v našom príklade vyššie):
Po kliknutí na zelený pruh Pridať obsah tu sa otvorí rovnaké okno s ponukou widgetov ako na príklade vyššie, takže potom si môžete vybrať, aký widget si prajete na stránku pridať.
Ak na stránke budete už mať nejaký widget, ako napr. náš widget Text, tak možnosť Pridať obsah tu sa objaví všade medzi sekciami kde to bude možné zobraziť. Ako v tomto príklade, ďalšiu sekciu (widget) si môžete vložiť medzi hlavičku a widget Text alebo medzi widget Text a pätičku.
Pridanie miniaplikácie
Možnosť Pridať miniaplikáciu je tretí spôsob ako si pridávať obsah. Pozor, ak si chcete pridať nejakú miniaplikáciu, na stránke musíte mať aspoň jednu sekciu už vytvorenú (hlavička a pätička sa nepočítajú), kam bude možné miniaplikáciu vložiť. Tú môžete vložiť buď priamo do sekcie alebo nad alebo pod sekciu. Ak na stránke máte len hlavičku a pätičku (ako v našom príklade v obrázku úplne hore), miniaplikáciu nebude možné vložiť. Výhodou však je, že technicky je jedno, akú sekciu si pred vložením miniaplikácie pridáte na stránku.
Viaceré miniaplikácie fungujú rovnakým spôsobom ako sekcie. Niektoré z nich pracujú iným spôsobom alebo poskytujú viac možností.
Použijeme náš príklad s widgetom Text. Ak teda už máte vložený na stránke nejaký widget, ako náš Text, tak kliknite hore v menu na Pridať obsah a následne na Pridať miniaplikáciu.
Otvorí sa ponuka miniaplikácií. Niektoré jednoduché miniaplikácie nájdete aj v ponuke Pridať sekciu, ako napr. náš Text, ktorý opäť použijeme ako príklad:
Keď si Text pridáte ako miniaplikáciu (nie cez sekciu ako v príkladoch vyššie, tak pri pridávaní máte viac možností. "Chyťte" widget Text myšou podobne ako keď v počítači presúvate súbory pomocou myši a potiahnite ho smerom na už vložený widget Text (s nadpisom O nás), ktorý zároveň tvorí sekciu na stránke. Keď miniaplikáciu Text posuniete na existujúcu sekciu (widget Text), objaví sa úzky zelený pruh, ktorý naznačuje, kam miniaplikáciu Text je možné vložiť.
Napr. miniaplikáciu Text si môžete vložiť nad aktuálnu sekciu (teda medzi hlavičku a widget Text).
Alebo si ju môžete vložiť pod aktuálnu sekciu (teda medzi pätičku a widget Text).
Miniaplikáciu Text si môžete vložiť aj v rámci existujúcej sekcie (resp. widgetu) napr. nad existujúci text. Všimnite si v tomto prípade, že zelený pruh nepresahuje až k okrajom stránky - to znamená, že miniaplikáciu nevkladáte ako samotnú sekciu (widget), ale vkladáte ju do inej, existujúcej sekcie (widgetu).
Samozrejme miniaplikáciu si môžete vložiť aj pod samotný text existujúcej sekcie (widgetu).
A nie je problém si miniaplikáciu vložiť v sekcii vedľa aktívneho widgetu, napr. naľavo:
Tento proces môžete viac krát zopakovať, takže takto si môžete vedľa seba vložiť až 4 obrázky alebo iné objekty.
Alebo ju môžete vložiť napravo:
Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, aj v tomto môžete takto vedľa seba vložiť viac objektov, najviac štyri.
Vo výsledku to bude vyzerať takto, keď si miniaplikáciu Text vložíte napravo od existujúceho textu:
Takýmto spôsobom si môžete pridávať rôzne sekcie (widgety) a miniaplikácie, konkrétnym spôsobom sa budeme venovať v tejto kategórii.
Samotné stránky si môžete vylepšiť v ich nastaveniach. Pre tento účel odporúčame článok Zlepšenie SEO stránok v Exowebe
- Tutorials linking to this tutorial: Obrázok a text (sekcia)
- Úvodný obrázok (sekcia)
- Text (sekcia)
- Obrázok (sekcia)
- Galéria a prezentácia obrázkov (sekcia)
- Nadpis (sekcia)
- Video a audio (sekcia)
- Logo (sekcia)
- Cenník (sekcia)
- Jedálny lístok (sekcia)
- Blog (sekcia)
- PayPal (sekcia)
- Blok obchodu (sekcia)
- Nahratie súboru .PDF v Exowebe
- Pridanie ďalších informácií na stránky v Obchode
- Pridanie ďalších informácií na stránky v Blogu
- Kontakt (sekcia)
- Promo panel (sekcia)
- Externý obsah (sekcia)
- Súbor (sekcia)
- Formulár (sekcia)
- Sociálne média (sekcia)
See also this article
See also this article